21.02.2017

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2017 r., sygn. I OSK 2106/15

Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia NSA Irena Kamińska sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 1008/14 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia [..] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. R. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 kwietnia 2015 roku sygn. akt II SA/Sz 1008/14, którym oddalono skargę A. R. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2014 roku nr [...] w przedmiocie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne:

Aspirant w stanie spoczynku A. R. został zwolniony ze służby w Policji w dniu 14 czerwca 2013 roku po wymierzeniu kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby. Raportem z dnia 11 czerwca 2013 roku i pismem z dnia 21 czerwca 2013 roku wyżej wymieniony zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji w S. o wypłatę rekompensaty pieniężnej za godziny nadliczbowe od chwili podjęcia obowiązków na stanowisku technika kryminalistyki tj. od września 2007 roku do 11 czerwca 2013 roku. W piśmie noszącym datę 21 czerwca 2013 roku A. R. wskazał wypracowaną każdego miesiąca liczbę nadgodzin, za którą winien otrzymać rekompensatę pieniężną oraz złożył posiadany grafik służb.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne