Wyrok NSA z dnia 2 marca 2017 r., sygn. I OSK 1202/15
Związanie podstawami skargi, o czym mowa wyżej, oznacza, że Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej nie może uzupełniać, poprawiać ani interpretować. Z tego względu podstawy skargi kasacyjnej powinny przytaczać konkretne przepisy konkretnego aktu prawnego i charakter naruszenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.), Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz, Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz, po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 3091/13 w sprawie ze skargi M.L. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 3091/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.L. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2013 r. nr [...], którą Minister uchylił decyzję Wojewody Podlaskiego z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...], i odmówił stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej.
Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Hajnówce, decyzją z dnia [...] października 1969 r. nr [...], przejęło na własność Państwa gospodarstwo rolne o powierzchni [...] ha położone we wsi C., powiat H., zapisane w rejestrze ewidencji gruntów na P.L., jako podstawę prawną wskazując art. 2 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz.U. Nr 39 poz. 174) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych (Dz.U. Nr 39, poz. 198) i w uzasadnieniu decyzji podając, że grunty przejmowanego gospodarstwa nie były uprawiane i w całości leżały w odłogu, na nieruchomości nie było zabudowań, nie było zwierząt gospodarskich, a właścicielka zamieszkiwała na stałe u syna w H.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty