Wyrok NSA z dnia 1 marca 2017 r., sygn. I OSK 1317/16
Błędna wykładnia prawa w judykaturze rozumiana jest również jako zabieg polegający na mylnym pojmowaniu treści określonego przepisu lub na mylnym rozumieniu znaczenia tego przepisu w wyniku czego wadliwie ustalono treść normy lub wyprowadzono z interpretowanego przepisu treści w nim nie zawarte.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2017 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2016 r. sygn. akt II SAB/Wr 41/15 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą we W. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Wrocławia w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] sp. z o.o. z siedzibą we W. na rzecz Prezydenta Wrocławia kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lutego 2016r. sygn. akt II SAB/Wr 41/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, że Prezydent W. prowadził postępowanie w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w sposób przewlekły; przewlekłość nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; oddalając jednocześnie dalej idącą skargę i zasądzając od organu na rzecz strony skarżącej [...] Sp. z o.o. z siedzibą we W. zwrot kosztów postępowania.
Wspomniany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z dnia [...] sierpnia 2015r. [...] Sp. z o.o. z siedzibą we W. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na przewlekłość postępowania Prezydenta W. w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. W uzasadnieniu skargi wskazano, że w dniu [...] maja 2014r. skarżąca Spółka złożyła wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej we W. przy ul. S. [...] w prawo własności. Wniosek ten został rozpoznany po upływie ponad 12 miesięcy decyzją z dnia [...] maja 2015r. odmawiającą przekształcenia, doręczoną Spółce w dniu [...] maja 2015r. Podstawę wydania ww. decyzji stanowiło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015r. sygn. akt K 29/13, wydane 10 miesięcy po złożeniu wniosku o przekształcenie. W ocenie skarżącej zakończenie postępowania i wydanie decyzji administracyjnej (choćby odmownej) nie dezaktualizuje zarzutu przewlekłego prowadzenia postępowania administracyjnego przez organ. Zdaniem strony, przewlekle prowadzone postępowanie rzutuje w sposób bezpośredni na jej sytuację prawną, bowiem gdyby przedmiotowa sprawa została rozpoznana w terminie, tj. na długo przed wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 10 marca 2015r. skarżąca uzyskałaby decyzję pozytywną, a w konsekwencji dalece silniejszy tytuł prawny do nieruchomości. Strona skarżąca zarzuciła, że organ I instancji w sposób sztuczny i nieuprawniony przedłużał postępowanie administracyjne, nie mając ku temu żadnych uzasadnionych powodów poza swoją własną niewydolnością organizacyjną, ale co więcej - o kolejnych przedłużeniach terminu załatwienia sprawy, informował stronę nieprawidłowo, tj. pismami, nadawanymi w ostatnich dniach terminów wyznaczanych pierwotnie lub błędnie adresowanymi. Zdaniem skarżącej Spółki, skoro organ rozpoznawał przedmiotową sprawę ponad 12 miesięcy, a więc dwunastokrotnie dłużej niż zobowiązywał go do tego przepis art. 35 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r. poz. 267 ze zm.), dalej powoływanej jako "K.p.a.", to w okolicznościach tej sprawy doszło do przewlekłości postępowania i to z rażącym naruszeniem prawa. Z powyższych względów skarżąca wniosła o stwierdzenie, że Prezydent W. dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania, przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz przyznanie od organu na jej rzecz sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r. poz. 270 ze zm.), dalej powoływanej jako "P.p.s.a.", to jest w wysokości [...] zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty