Wyrok NSA z dnia 27 października 2017 r., sygn. II GSK 1585/17
Przede wszystkim podnieść należy, że ocena okoliczności sprawy powinna być dokonana w świetle całokształtu zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, każdego dowodu oddzielnie i łącznie z pozostałymi, w tym przede wszystkim spójność i logiczność dowodów. Tylko wówczas można mieć pewność, iż okoliczności faktyczne zostaną ocenione we właściwy sposób.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Wr 1116/16 w sprawie ze skargi Z.L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2016 r., nr [..] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. oddala skargę, 3. zasądza od Z.L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 2.900 (dwa tysiące dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2017r., sygn. akt III SA/Wr 1116/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu - po rozpoznaniu skargi Z/L/ - uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (obecnie: Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu) z dnia [..] sierpnia 2016r. i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [..] grudnia 2015r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan faktyczny Sąd I instancji podniósł, że w wyniku kontroli w sklepie spożywczym [...] stwierdzono urządzenie do gier HOT FUN nr HFG 4808, a w wyniku eksperymentu, że gra na tym urządzeniu wyczerpuje znamiona definicji gry na automacie zawartej w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009r. nr 201, poz. 1540 ze zm.), zwanej u.g.h. Zgodnie z umową najmu, zawartą pomiędzy Z.L. a P. Sp. z o.o., strona oddała do używania część powierzchni sklepu spożywczego na zainstalowanie przez spółkę urządzeń rozrywkowych, w tym automatów do gier i gier losowych, a czynsz najmu strony ustaliły na określony procent od przychodów. ZW tych okolicznościach Naczelnik Urzędu Celnego w W. decyzją z dnia 31 grudnia 2015r., na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2, ust. 2 pkt. 2, art. 90 ust. 1 i 2 u.g.h., nałożył na stronę karę pieniężną w wysokości 12.000 zł. Rozpoznając odwołanie od tej decyzji - Dyrektor Izby Celnej wskazał, że zarówno z opinii biegłego, jak i z protokołu eksperymentu procesowego wynika, że sporne urządzenie spełnia warunki, o których mowa w art. 2 ust. 3 i 5 u.g.h. Zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów dysponując dwoma odrębnymi dowodami, tj. wynikami eksperymentu przeprowadzonego przez funkcjonariuszy celnych oraz opinią biegłego sądowego, z których to dowodów wynikały zbieżne ustalenia i wnioski, a dowody te nie budziły zastrzeżeń co do ich rzetelności i prawidłowości - nie było potrzeby przeprowadzania kolejnych dowodów w sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty