10.10.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 października 2017 r., sygn. II GSK 21/16

Celem kary nie jest odpłata za popełniony czyn, co charakteryzuje sankcje karne, ale przede wszystkim restytucja niepobranych należności i podatku od gier, a także prewencja. Kara pieniężna jest więc reakcją ustawodawcy na fakt czerpania zysków z nielegalnego urządzania gier hazardowych przez podmioty nieodprowadzające z tego tytułu podatku od gier, należności i opłat.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 10 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 października 2015 r. sygn. akt III SA/Wr 201/15 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] Spółki z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 2.400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 6 października 2015 r. o sygn. akt III SA/Wr 201/15 w całości oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w K. (dalej: spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (dalej: Dyrektor IC) z [...] lutego 2015 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z eksploatacją automatu do gier poza ośrodkiem gier.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

W dniu 28 maja 2013 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu przy ul. [...] w K., należącym do P.P., kontrolę w zakresie urządzania gier hazardowych. W wyniku podjętych czynności kontrolnych w lokalu ujawniono włączone do sieci i gotowe do gry automaty o nazwie American Poker nr [...] i [...]. Podczas kontroli dokonano przesłuchania w charakterze świadka właściciela lokalu, który zeznał, że przedmiotowe automaty do gry są własnością skarżącej spółki. Organom celnym zostały przekazane dwie umowy najmu nr [...] i nr [...] zawarte 8 marca 2013 r. w Katowicach pomiędzy spółką a właścicielem ww. lokalu. Na podstawie zapisów umów ustalono w szczególności, że P.P. oddaje spółce w najem po 1 m2 (do każdej umowy) lokalu z przeznaczeniem na zainstalowanie oraz użytkowanie dwóch automatów do gier zręcznościowych, za czynsz w kwocie 600 zł kwartalnie, powiększony o należny podatek od wartości dodanej. W wyniku przeprowadzonej gry eksperymentalnej ustalono, że są to urządzenia elektroniczne, które umożliwiają grę wyłącznie po uiszczeniu opłaty, a gra ma charakter losowy, w której wynik zależy od przypadku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne