Wyrok NSA z dnia 12 października 2017 r., sygn. I GSK 1657/15
W orzecznictwie NSA prezentowany jest pogląd, że aby uniknąć wszelkich wątpliwości co do treści poszczególnych zarzutów uzasadnienie skargi winno więc być skonstruowane w taki sposób, aby można było powiązać je z konkretnymi przepisami prawa, uznanymi przez autora skargi kasacyjnej za naruszone. Winno ono też być na tyle precyzyjne, aby pozwalało na sformułowanie zwrotu stosunkowego o zgodności bądź niezgodności zaskarżonego wyroku z prawem.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 12 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 1692/14 w sprawie ze skarg B. R. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zmiany danych zawartych w zgłoszeniu celnym na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 300 (trzysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 18 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 1692/14 oddalił skargi B. R. F. H. P.-T. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zmiany danych zawartych w zgłoszeniu celnym oraz na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
W dniu [...] lutego 2011 r. skarżąca B. R. prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą F. H. P.-T. B. R. z B.- dalej: skarżąca - działająca za pośrednictwem A.C. nr [...] Sp. z o. o. z siedzibą w K., na podstawie dokumentu SAD [...] dokonała zgłoszenia celnego do procedury celnej dopuszczenia do obrotu towaru obuwia damskiego z podeszwami zewnętrznymi i cholewkami z tworzywa sztucznego przywiezionego z Chin (15960 par). Do zgłoszenia celnego została dołączona m.in. deklaracja wartości celnej, faktura handlowa nr [...] z dnia [...] stycznia 2011, opiewającą na kwotę 3.192,00 USD (na warunkach CIF Hamburg wg Incoterms 2000), packing list, morski list przewozowy, list przewozowy bez numeru wystawiony w H. w dniu [...] lutego 2011 r., fotokopia faktury VAT nr [...] z dnia [...] lutego 2011r. wystawiona za usługę transportową wymienionego towaru w kontenerze nr [...] na trasie H. - C. na kwotę 1.500 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty