28.09.2017

Wyrok NSA z dnia 28 września 2017 r., sygn. II GSK 1490/17

Należy podkreślić, że ustawodawca po to stworzył możliwość umarzania należności składkowych (także ściągalnych), aby umożliwić egzystencję podmiotom zadłużonym, zapewnić ich powrót do normalnego życia oraz terminowe regulowanie zobowiązań bez konieczności ubiegania się o pomoc społeczną i popadania w spiralę zadłużeń.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz (spr.) Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik - Grzanka po rozpoznaniu w dniu 28 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 1 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 1116/16 w sprawie ze skargi Z. P. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 1 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 1116/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. P. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2016 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych: uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

I

Z. P. (dalej: skarżący) w dniu [...] marca 2016 r. złożył wniosek o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał na nieskuteczność prowadzonego postępowania egzekucyjnego, które trwa wiele lat i nie może doprowadzić do wyegzekwowania należności. Egzekucja była możliwa w czasie, gdy prowadził rozwiniętą działalność gospodarczą, zaś w chwili obecnej jest to już niemożliwe. W ocenie skarżącego brak wyegzekwowania należności powstał z winy ZUS-u, który zwlekał z wszczęciem egzekucji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp