Wyrok NSA z dnia 22 września 2017 r., sygn. I GSK 1348/15
Każde z państw członkowskich może ustanawiać własną procedurę zwrotu akcyzy (np. ustalać treść wniosku, wymagane dokumenty, sposób przedłożenia, organ upoważniony do weryfikacji itp.), nie może jednak samodzielnie decydować o tym, kiedy wyroby akcyzowe zostają dopuszczone do konsumpcji oraz o tym, kto jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 22 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "F." Sp. z o.o. w Ł. (obecnie Syndyka masy upadłości F. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w Ł.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 26 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 140/15 w sprawie ze skargi "F." Sp. z o.o. w Ł. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2014 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 3. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Syndyka masy upadłości F. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w Ł. 820 (osiemset dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 26 marca 2015 r., III SA/Łd 140/15, w wyniku rozpoznania skargi "F." Sp. z o.o. w Ł. (dalej: spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego, oddalił skargę.
Sąd wskazał, że wnioskiem z 16 lipca 2014 r. spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626; dalej: u.p.a.). Spółka wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem akcyzy, dokonywała, dokonuje i będzie dokonywała dostaw wewnątrzwspólnotowych lub eksportu wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Zazwyczaj wyroby akcyzowe zakupywane są od podmiotu będącego podatnikiem akcyzy. Jednakże zdarzały się i będą się zdarzały takie sytuacje, iż będzie dokonywała zakupów od podmiotu, który nie jest podatnikiem akcyzy, lecz zakupił wyroby od podmiotu, który dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Spółka będzie zatem drugim lub nawet dalszym w kolejności nabywcą wyrobów akcyzowych. Spółka po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu nabytych wyrobów zamierza wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty