21.06.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. II GSK 476/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 października 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1974/15 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: Sąd I instancji lub Sąd) wyrokiem z dnia 25 października 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1974/15 oddalił skargę P. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [..] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Celnego w L. (dalej: NUC lub organ) wymierzył P. M. (dalej: Skarżący lub Strona) karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gry na automacie Black Horse nr R-220 poza kasynem gry. Funkcjonariusze organu przeprowadzili kontrolę urządzenia Black Horse nr R-220 w lokalu, w którym działalność gospodarczą prowadził Skarżący. W drodze eksperymentu przeprowadzono gry kontrolne, które wykazały, że ww. urządzenie jest automatem do gier, na którym w grze istnieje możliwość uzyskania wygranej pieniężnej, a gra zawiera element losowy.

NUC wskazał, że stosownie do postanowień art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612, z późn. zm.; dalej: u.g.h.), grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy. Na mocy art. 6 ust. 1 u.g.h. działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości oraz gier na automatach może być prowadzona na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry. Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h., karze pieniężnej podlega urządzający gry na automatach poza kasynem gry, której wysokość wynosi 12.000 zł od każdego automatu (art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h.). W oparciu o wyniki eksperymentu oraz opinię biegłego organ uznał, że gry na ww. automacie, urządzane w lokalu Skarżącego spełniają kryteria wymienione w art. 2 ust. 3 u.g.h., czyli są to gry na automacie, na którym w grze istnieje możliwość uzyskania wygranej pieniężnej, a gra zawiera element losowy, ponieważ gracz nie ma wpływu na wynik gry, który był nieprzewidywalny i zależał od przypadku. W związku z powyższym NUC stwierdził, że zorganizowane na tym automacie gry urządzane były z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych, ponieważ lokal, w którym znajdował się automat nie posiadał statusu kasyna do gry, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1a u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp