Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2017 r., sygn. I GSK 1166/15
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia del. WSA Barbara Mleczko-Jabłońska Protokolant asystent sędziego Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ewy G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 lutego 2015 r.; sygn. akt III SA/Lu 642/14 w sprawie ze skargi Ewy G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] kwietnia 2014 r.; nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ewy G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 5 lutego 2015 r. oddalił skargę Ewy G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie określenia niezaksięgowanej kwoty wynikającej z długu celnego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W dniu 24 września 2007 r. Ewa G. dokonała zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzonego ze Szwajcarii samochodu osobowego marki Volkswagen TOUAREG, do którego załączyła m.in. rachunek z [...] lutego 2007 r. wystawiony przez firmę P. określający wartość pojazdu na kwotę 4.000 CHF.
W dniu 7 października 2010 r. do Naczelnika Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej wpłynęło pismo Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie z 5 października 2010 r. wraz z dokumentami uzyskanymi w wyniku zrealizowanej przez Urząd Celny Konfederacji Szwajcarii międzynarodowej pomocy prawnej, dotyczącymi podmiotów dokonujących sprzedaży samochodów na terenie Szwajcarii. W wyniku weryfikacji powyższych dokumentów ustalono, że eksporter o nazwie P. ze Szwajcarii nigdy nie istniał lub już nie istnieje, a nawiązanie z nim kontaktu nie jest możliwe.
Postanowieniem z 24 stycznia 2012 r. organ celny wszczął z urzędu postępowanie celne w sprawie ustalenia wartości celnej oraz niezaksięgowanej kwoty długu celnego od sprowadzonego pojazdu. W celu wyceny samochodu organ dopuścił dowód z opinii biegłego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty