30.06.2017

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. II GSK 2731/15

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 73/14 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie skreślenia z ewidencji instruktorów nauki jazdy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 11 lutego 2015 r. oddalił skargę W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie skreślenia z ewidencji instruktorów nauki jazdy.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] października 2013 r., wydaną na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 33 ust.1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. Nr 30, poz.151 ze zm.) oraz art. 104 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 267, dalej: k.p.a.), Starosta W. skreślił W. K. z ewidencji instruktorów Starostwa Powiatowego w W., o numerze ewidencyjnym [...].

Organ powołał się na treść art. 33 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o kierujących pojazdami i stwierdził, że W. K. nie spełnia warunków określonych w tym przepisie.

Od powyższej decyzji W. K. wniósł odwołanie.

Decyzją z [...] listopada 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy powołując się na przepisy ustawy o kierujących pojazdami wskazał, że do zastosowania wobec instruktora przepisu art. 46 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 33 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy wystarczy prawomocne skazanie za prowadzeniu pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka. Nie ma natomiast znaczenia, czy czyn ten zakwalifikowano jako przestępstwo, czy też wykroczenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne