Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. I GSK 1767/15
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Zofia Przegalińska Protokolant Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 lipca 2015 r. sygn. akt III SA/Po 1376/14 w sprawie ze skargi B. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 3 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Po 1376/14 oddalił skargę B. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z [...] lipca 2014 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej dotyczącej uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia:
W dniu 6 listopada 2002 r. skarżąca złożyła w Oddziale Celnym w Nowym Tomyślu zgłoszenie celne uzupełniające, sporządzone na podstawie wpisu do rejestru procedury uproszczonej z 24 października 2002 r.
Decyzją z [...] września 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Lesznie uznał powyższe zgłoszenie celne w procedurze uproszczonej za nieprawidłowe w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego oraz zgłoszenie celne uzupełniające w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego. Wezwał stronę do uiszczenia uzupełniającej kwoty długu celnego i odsetek wyrównawczych.
Po rozpatrzeniu odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu decyzją z [...] listopada 2007 r. uchylił powyższą decyzję w części: odnoszącej się do towaru z pozycji nr 1 zgłoszenia celnego z dnia 06.11.2002 r. i w tym zakresie uznał zgłoszenie celne za prawidłowe; dotyczącej wpisu do rejestru towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu pod pozycja nr [...] z dnia 24.10.2002 r. i uznał ten wpis za prawidłowy; dotyczącej wezwania do zapłaty odsetek wyrównawczych i umorzył postępowanie w tym zakresie; wyliczenia wysokości uzupełniającej kwoty długu celnego, a także wezwania do jej uiszczenia i w tym zakresie orzekł, że w części II sentencji zdanie pod tabelami powinno brzmieć "uzupełniającą kwota długu celnego stanowiąca różnicę pomiędzy należną a uiszczoną kwotą cła: 7668,60 PLN", w części II sentencji ostatni akapit powinien brzmieć "wzywam do uiszczenia uzupełniającej kwoty długu celnego w kwocie: 7668,60 PLN (słownie: siedem tysięcy sześćdziesiąt osiem złotych 60/100) (...)". W pozostałej części decyzję pozostawił bez zmian.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty