Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. II GSK 5569/16
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Robert Hałabis Protokolant asystent sędziego Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Kr 1398/15 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektor Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: Sąd I instancji lub Sąd) wyrokiem z 3 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Kr 1398/15 po rozpoznaniu skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, skargę oddalił.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Naczelnik Urzędu Celnego w [...] (dalej: NUC) decyzją wymierzył D. G. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą [...] (dalej: Skarżący), karę pieniężną w wysokości [...] zł za urządzanie gier na pięciu automatach poza kasynem gry.
Funkcjonariusze organu podatkowego przeprowadzili kontrolę w lokalu [...] w następstwie której stwierdzono pięć automatów do gry włączonych do zasilania i gotowych do gry. Ustalono, że właścicielem wszystkich automatów jest D. G. Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Cywilnej przeprowadzono na każdym z automatów eksperyment (grę kontrolną), w wyniku którego ustalono, że gry prowadzone na automatach są grami losowymi, w których grający nie ma wpływu na ich wynik i spełniają definicję art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612, z późn. zm.; dalej: u.g.h.). Ponadto gry na spornych urządzeniach miały charakter komercyjny, tzn. były urządzane w celu osiągnięcia zysku i przynosiły Skarżącemu określone dochody, bowiem rozpoczęcie gry było uwarunkowane wpłatą określonej kwoty przez grającego. Zawierały też element losowości, gdyż udział gracza sprowadzał się jedynie do wciskania przycisku uruchamiającego grę i obserwowania przebiegu gry.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty