Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. II GSK 3331/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Robert Hałabis Protokolant asystent sędziego Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 216/15 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gry na terminalach internetowych poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od D. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 2630 (dwa tysiące sześćset trzydzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: Sąd I instancji lub Sąd) wyrokiem z dnia [...] maja 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 216/15 po rozpoznaniu skargi D. G. (dalej: Skarżący lub Strona) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie (dalej: DIC lub organ) z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gry na terminalach internetowych poza kasynem gry, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji oraz zasądził od organu na rzecz Skarżącego zwrot kosztów postępowania.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu (dalej: NUC lub organ I instancji) decyzją z dnia [...] września 2012 r. wymierzył Skarżącemu karę pieniężną w wysokości [...] zł za urządzanie gry na terminalu internetowym poza kasynem gry.
Kontrolą administracyjną objęto lokal, w którym stwierdzono włączone do zasilania urządzenie do gry. Na monitorze urządzenia w chwili kontroli wyświetlany był ekran wyboru gry. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu kontrolujący ustalili, że gry na terminalu internetowym o nazwie Simulator Hot Point mają charakter losowy i są organizowane w celach komercyjnych. Ustalono również, że grający nie miał możliwości przewidzenia wyniku gry, zaś o losowej konfiguracji układu kart, znaków graficznych lub cyfr decydowało oprogramowanie zainstalowane w terminalu. W konsekwencji uznano, że w grze brak jest elementów zręczności, a układ symboli powodujący uzyskanie punktów zależy wyłącznie od rachunku prawdopodobieństwa. Według NUC ww. gry spełniły kryteria wymienione w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612, z późn. zm.; dalej: u.g.h.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty