Wyrok NSA z dnia 14 marca 2017 r., sygn. II GSK 2564/16
Ubezpieczenia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Andrzej Kisielewicz sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) sędzia del. NSA Stanisław Śliwa Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 stycznia 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 2206/15 w sprawie ze skarg W.Sz. F. we W., M. V. S. R. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz W. Sz. F. we W. 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 stycznia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., w sprawie ze skarg W. S. F. we W. i M. V. J. R. na decyzję Prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
pismem z dnia 24 kwietnia 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. zwrócił się do Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o ustalenie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu M. V. S. R. z tytułu wykonywania umów cywilnoprawnych, zawartych z Wyższą Szkołą Filologiczną we W. w okresie od dnia 1 października 2008 r. do dnia 30 września 2009 r. oraz od dnia 1 października 2009 r. do dnia 30 września 2010 r. W oparciu o załączone dokumenty ZUS wskazała, że z umów zawartych przez M. V. S. R. z Wyższą Szkołą Filologiczną we W. wynikało, że ich przedmiotem było: przygotowanie i zaprezentowanie słuchaczom WSF wykładów z zakresu praktycznej nauki języka hiszpańskiego; przygotowanie podręcznika oraz lektoratu j. hiszpańskiego; przygotowanie i zaprezentowanie słuchaczom wykładów z zakresu praktycznej nauki tego języka (fonetyka, sprawności zintegrowane oraz lektoratu); opracowanie sylabusów wykładów w języku kierunkowym studiów oraz w języku polskim i dostarczenie ich w wersji elektronicznej; opracowanie tematów, zadań i testów do sprawdzianów wiedzy i egzaminów oraz ich przeprowadzenie i sprawdzenie według wskazówek i zaleceń Uczelni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty