Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. II GSK 2117/15
W orzecznictwie przyjmuje się, że " Wydanie decyzji kasacyjnej stanowi wyjątek od zasady merytorycznego orzekania przez organ odwoławczy. Decyzja taka może zostać podjęta przez organ wyłącznie w sytuacji, gdy z uwagi na uchybienia proceduralne organu pierwszej instancji, postępowanie wyjaśniające powinno w całości lub znacznej części zostać ponownie przeprowadzone. Istota takiego rozwiązania prawnego ma na celu zagwarantowanie stronie postępowania możliwości rozpoznania sprawy w dwóch instancjach w administracyjnym toku postępowania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Beata Kozicka Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 336/15 w sprawie ze skargi [A.] na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od [A.] na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 maja 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 336/15 po rozpoznaniu skargi M. S. W. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...]w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie zobowiązania do zwrotu dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej oraz przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia, w pkt 1 uchylił zaskarżoną decyzję, w pkt 2 zasądził od Ministra Infrastruktury i Rozwoju na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 28.962 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Sąd I instancji wskazał na następujący stan faktyczny:
M. S. W. w dniu [...] grudnia 2011 r. zawarło z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych umowę o dofinansowanie projektu pt. "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-II szkół podstawowych". Głównym celem projektu było wsparcie w okresie od dnia [...] stycznia 2012 r. do dnia [...] sierpnia 2014 r. indywidualnego rozwoju uczniów klas I-III szkół podstawowych prowadzonych przez m. st. W. zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami i możliwościami tych uczniów. Skarżący był zobowiązany do stosowania odpowiednich reguł i zasad wynikających z Programu a także odpowiednich przepisów prawa Unii Europejskiej oraz właściwych przepisów prawa krajowego, w szczególności zobowiązany był do stosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013r. poz 907 z późn. zm., dalej: p.z.p.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty