28.04.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2017 r., sygn. II GSK 3690/16

Należy przyjąć, że zaprzestanie ma charakter trwały, zaś niewykonywanie charakter przejściowy, przy czym skutek cofnięcia ma miejsce, gdy przerwa w wykonywaniu (niewykonywanie) działalności trwa ponad 6 miesięcy. Obie przesłanki - zarówno "zaprzestanie" jak i "niewykonywanie" działalności - dotyczą działalności objętej koncesją lub zezwoleniem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Wiszniewska-Białecka (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2016 r., sygn. akt V SA/Wa 2324/15 w sprawie ze skargi Spółki A z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia w części zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Wyrokiem z 22 marca 2016 r. (V SA/Wa 2324/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki A z siedzibą w R. (skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celej w Warszawie z [...] lutego 2015 r. w przedmiocie cofnięcia w części zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją z [...] listopada 2003 r. (przedłużoną następnie decyzją z [...] października 2009 r.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie udzielił skarżącej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa mazowieckiego.

Decyzją z [...] października 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie cofnął udzielone skarżącej zezwolenie - w części dotyczącej punktu gier na automatach o niskich wygranych, mieszczącego się w S. przy ul. K. 13. Stwierdził bowiem, że skarżąca w tym punkcie gry nie wykonywała działalności objętej zezwoleniem przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Dyrektor Izby Celej uznał przy tym, że niewykonywanie przez skarżącą działalności w tym punkcie gry nie było następstwem działania siły wyższej. Wobec tego spełnione zostały przesłanki cofnięcia zezwolenia w części, określone w art. 59 pkt 4 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.; ugh).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne