Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. I GSK 742/15
Pojęcie usunięcia spod dozoru celnego nie zostało wprost zdefiniowane w przepisach prawa celnego. Natomiast zgodnie z definicją wypracowaną w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, oznacza ono każde działanie lub zaniechanie, którego skutkiem jest choćby tylko czasowe uniemożliwienie lub utrudnienie organom celnym możliwości dostępu, przeprowadzenia kontroli towarów objętych dozorem celnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia del. WSA Joanna Tarno (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 1102/14 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 1102/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] czerwca 2014 r., w przedmiocie określenia kwoty wynikającej z długu celnego powstałego w wyniku usunięcia towaru spod dozoru celnego.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że J. P. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą "L.", 20 stycznia 2014 r. dokonał wpisu do ewidencji, o którym mowa w art. 76 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992 ze zm., Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, roz. 2, t. 4, str. 307, zwanego dalej "WKC"), towarów objętych procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu na podstawie posiadanego pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej "w miejscu" nr [...] dla miejsca o numerze identyfikacyjnym [...] (B., ul. [...]). Wpis do ewidencji, który ma tę samą moc prawną co przyjęcie zgłoszenia określonego w art. 62 WKC, został dokonany w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy M. J. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą PHU "P.“ - na podstawie posiadanego upoważnienia do działania jako przedstawiciel bezpośredni - przed uzyskaniem w systemie NCTS komunikatu "zawiadomienie o zwolnieniu towarów z tranzytu“ (IE 025), który strona otrzymała 21 stycznia 2014 r. Przedmiotowy towar objęty był uprzednio procedurą tranzytu zewnętrznego na podstawie noty Tl nr MRN: [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty