Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. II GSK 3257/16
Należy podkreślić, że organ administracji publicznej jest obowiązany przestrzegać z urzędu swojej właściwości w całym toku postępowania administracyjnego, a zatem naruszenie przez organ administracji publicznej, każdego rodzaju właściwości, w tym także właściwości instancyjnej, powoduje nieważność podjętego w tym postępowaniu aktu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Bartłomiej Adamczak (spr.) Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych Ministra Rozwoju, [A.] Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 3203/15 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w K. na postanowienie Ministra Gospodarki z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oddala skargi kasacyjne
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 lutego 2016 r. (sygn. akt VI SA/Wa 3203/15), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu skargi [A.] Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej jako: "Spółka") na postanowienie Ministra Gospodarki (obecnie: Ministra Rozwoju i Finansów) z dnia [...] czerwca 2013 r. (nr [...]) w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej - stwierdził nieważność zaskarżonego postanowienia oraz zasądził od Ministra Rozwoju na rzecz Spółki kwotę 357 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. z siedzibą w Kostrzyniu nad Odrą (dalej jako: podmiot zarządzający strefą) decyzją z dnia [...] grudnia 2006 r. (nr [...]) udzieliła Spółce zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zezwolenie zostało udzielone do dnia [...] listopada 2017 r. m.in. pod warunkiem utworzenia na terenie Strefy co najmniej 205 nowych miejsc pracy do dnia [...] grudnia 2009 r. i utrzymania zatrudnienia na poziomie co najmniej 205 pracowników od dnia [...] grudnia 2009 r. do dnia [...] grudnia 2014 r. (pkt II poz. 2 zezwolenia). Warunek ten został następnie zmieniony decyzją Ministra Gospodarki z dnia [...] stycznia 2010 r. w ten sposób, że: w punkcie II poz. 2 wyrazy: "do dnia [...] grudnia 2009 r. i utrzymanie zatrudnienia na poziomie co najmniej 205 pracowników od dnia [...] grudnia 2009 r. do dnia [...] grudnia 2014 r." zastąpiono wyrazami: "do dnia [...] grudnia 2011 r. i utrzymanie zatrudnienia na poziomie co najmniej 205 pracowników od dnia [...] grudnia 2011 r. do dnia [...] grudnia 2016 r.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty