Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. II GSK 1506/15
W judykaturze wskazuje się szereg cech, które pozwalają uznać konkurs za wiedzowy, wyłączający tym samym charakter losowy takiego przedsięwzięcia. Wśród nich wymienia się: wymóg powołania komisji konkursowej czuwającej nad przebiegiem konkursu i weryfikującej odpowiedzi; znaczny stopień trudności pytań konkursowych; wykluczenie możliwości podpowiadania czy sugerowania odpowiedzi; wymóg skonstruowania odpowiedzi w sposób nie sugerujący odpowiedzi; zapewnienie samodzielności uczestnikowi w udzielaniu odpowiedzi bez możliwości konsultowania się, udzielanie odpowiedzi na pytania "na żywo", w obecności komisji konkursowej; powołanie komisji konkursowej składającej się z osób zaufania publicznego; uzależnienie wyniku konkursu od wiedzy uczestnika, który udzielił określonej w regulaminie ilości prawidłowych odpowiedzi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A S.A. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 821/14 w sprawie ze skargi A S.A. w C. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o charakterze gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A S.A. w U. na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.
Wyrokiem z dnia 20 października 2014r., sygn. akt VI SA/Wa 821/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A S.A. z siedzibą w C. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2013r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o charakterze gry.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd I instancji wskazał, że Minister Finansów, na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 221 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.), zwanej o.p., oraz art. 2 ust. 6 i ust. 7 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 11 i art. 8 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540, z późn. zm.), zwanej u.g.h., rozstrzygnął, że przedsięwzięcie zorganizowane przez A S.A. pod nazwą Konkurs [...], jest grą losową w rozumieniu u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty