24.01.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. II GSK 4369/16

Istotą mocy wiążącej prawomocnego orzeczenia sądu jest to, że nie tylko sąd wydający to rozstrzygniecie, ale także inne sądy i organy muszą brać pod uwagę fakt istnienia i treść prawomocnego orzeczenia sądu oraz to, w jaki sposób orzeczenie to oddziałuje na prawa i obowiązki stron stosunku prawnego (w tym przypadku administracyjnoprawnego). Moc wiążąca orzeczenia w odniesieniu do sądów oznacza zatem, że są one zobowiązane (w każdym kolejnym postępowaniu) przyjmować, iż dana kwestia mająca znaczenie dla rozstrzygnięcia kształtuje się tak, jak stwierdzono to we wcześniejszym, prawomocnym orzeczeniu. Tym samym co do zasady w każdym kolejnym postępowaniu administracyjnym lub sądowoadministracyjnym, w którym pojawia się określone zagadnienie, nie może ono być przedmiotem ponownego badania, jeżeli wcześniej prawomocnie je oceniono. Z tego rodzaju sytuacją mamy do czynienia właśnie w niniejszej sprawie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. WSA Dorota Dąbek po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 3005/15 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu dostosowania gospodarstwa rolnego do standardów Unii Europejskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

I.

Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w [...], decyzją z dnia [...] września 2006 r., Nr [...], przyznał A. C. (Skarżący, Strona) pomoc finansową na dostosowanie gospodarstwa rolnego do standardów Unii Europejskiej w łącznej kwocie 38.503,96 zł (w tym środki unijne 30.799, 24 zł zaś środki krajowe 7.704,72 zł).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty