Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. II GSK 4272/16
W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że naruszenie art. 141 § 4 p.p.s.a. może stanowić samodzielną podstawę kasacyjną w dwóch przypadkach: po pierwsze, jeżeli uzasadnienie orzeczenia wojewódzkiego sadu administracyjnego nie zawiera stanowiska co do stanu faktycznego przyjętego za podstawę zaskarżonego rozstrzygnięcia, po drugie, gdy uzasadnienie zaskarżonego wyroku zostało sporządzone w sposób uniemożliwiający przeprowadzenie jego kontroli przez Naczelny Sąd Administracyjny. W rozpoznawanej sprawie nie występuje żaden z wymienionych przypadków. Uzasadnienie zaskarżonego wyroku zostało sporządzone w sposób umożliwiający kontrolę instancyjną, w szczególności z wywodów Sądu wynika, dlaczego w jego ocenie bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Monika Krzyżaniak Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt VI SAB/Wa 96/15 w sprawie ze skargi małoletniej A. R. na bezczynność Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiocie rozpoznania odwołania od decyzji w sprawie odmowy finansowania ze środków publicznych badania diagnostycznego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz małoletniej A. R. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2016 r. o sygn. akt VI SAB/Wa 96/15 w sprawie ze skargi małoletniej A. R. na bezczynność Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiocie rozpatrzenia odwołania od decyzji w sprawie odmowy finansowania ze środków publicznych badania diagnostycznego: umorzył postępowanie w sprawie (pkt 1); stwierdził, iż bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2); przyznał od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz skarżącej małoletniej A. R. kwotę 3000 zł (pkt 3); zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 257 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 4).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty