26.10.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 października 2017 r., sygn. I FSK 1864/15

Wykorzystywanie w jakimś odcinku czasowym samochodu do prezentacji towaru powoduje niemożność uznania, że służył on wyłącznie do odprzedaży. Sam fakt podwójnego wykorzystania samochodu, tj. do demonstracji, czy do jazd próbnych i dopiero po zakończeniu tej funkcji - do sprzedaży wyklucza uznanie, że pojazd ten był użyty wyłącznie do odprzedaży.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Katarzyna Jaszuk, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3610/14 w sprawie ze skargi A. sp. j. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A. sp. j. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 29 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3610/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę A. sp. j. (dalej: wnioskodawca, spółka lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z 28 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił tę interpretację.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Wnioskodawca zwrócił się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej, wskazując we wniosku, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą m. in. w zakresie sprzedaży detalicznej samochodów osobowych i motocykli, w związku z czym ma obowiązek posiadania określonej ilości pojazdów demonstracyjnych, wykorzystywanych do jazd próbnych z klientami. Pojazdy demonstracyjne z reguły są fabrycznie nowe, nabywane przez spółkę z zamiarem dalszej odsprzedaży w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Samochody te księgowane są i traktowane jako towary handlowe, wchodzące w skład aktywów obrotowych wnioskodawcy. Służą one do jazd próbnych, a więc są wykorzystywane do podstawowej działalności gospodarczej. Nie służą natomiast do jazd służbowych, czy prywatnych wnioskodawcy, ani jego pracowników, gdyż spółka posiada flotę samochodów służbowych. Wnioskodawca nabywa również pojazdy używane od importera, jak i odkupuje je od klientów nabywających pojazdy. Przed dokonaniem sprzedaży zainteresowanej osobie pojazd używany może być uruchomiony w celu sprawdzenia (np. hamulców, komfortu jazdy, innych właściwości). Spółka zajmuje się również wynajmem pojazdów krótkoterminowym (tzw. samochody zastępcze), mogą się też zdarzyć wynajmy długoterminowe. Samochody te mogą stanowić własność spółki lub być przez nią leasingowane, wynajmowane. Może również wystąpić przypadek mieszanego użytkowania pojazdu (zastępczy - demonstracyjny) lub zmiana statusu z demonstracyjnego na zastępczy. W związku ze zmianami prawnymi od 1 kwietnia 2014 r. wnioskodawca planuje korzystać z uprawnienia do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu, leasingu, czy najmie oraz eksploatacji ww. pojazdów. Jednocześnie spółka nie planuje prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, ani zgłaszania pojazdów na druku VAT-26, gdyż wg niej nie ma takiego obowiązku. W związku z odrębnymi przepisami dotyczącymi rejestracji pojazdów wnioskodawca nie ma możliwości udostępnienia klientom pojazdów do jazd testowych przed ich zarejestrowaniem. Dlatego, aby umożliwić klientom zapoznanie się z oferowanymi pojazdami i umożliwić wykonanie jazd próbnych, wnioskodawca musi posiadać samochody demonstracyjne (przykładowe modele samochodów oferowanych do sprzedaży), wykorzystywane jedynie do celów jazd testowych przez zainteresowanych kupnem klientów. Jazdy testowe wykluczają długotrwałe korzystanie z danego pojazdu przez jednego klienta. Zasady demonstrowania samochodów klientom określa wewnętrzny regulamin, który wyklucza korzystanie z pojazdów w jakimkolwiek innym celu. Każdorazowo po odbyciu jazdy testowej samochód jest przechowywany na parkingu wnioskodawcy. Po upływie okresu, w którym samochód służy jako samochód demonstracyjny, jest on sprzedawany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne