Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2017 r., sygn. I FSK 531/16
Dla oceny, czy dany podmiot sprzedając grunty działa w charakterze podatnika nie ma więc znaczenia, w jakich celach grunt ten został nabyty.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 347/15 w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za grudzień 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 600 (słownie: sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1. Wyrokiem z dnia 18 listopada 2015 r. w sprawie I SA/Łd 347/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę S. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 stycznia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2011 r.
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia 28 sierpnia 2014 r., określającą S. B. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za ww. okres rozliczeniowy w całości i określił Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w tymże podatku za ten sam okres rozliczeniowy w kwocie 4.741 zł.
Dyrektor Izby Skarbowej za prawidłowe uznał ustalenia faktyczne poczynione w niniejszej sprawie przez organ pierwszej instancji, z których wynikało, że Skarżący - pomimo ciążącego na nim obowiązku - nie złożył za ww. okres deklaracji dla podatku od towarów i usług oraz nie rozliczył tym samym podatku należnego z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości położonej w W., gmina T. (działka nr 40/08 oraz udział w działkach nr 40/9 i 41/2 stanowiących drogę dojazdową do działki nr 41/10) udokumentowanej aktem notarialnym Rep. A Nr [...] z dnia 21 grudnia 2011 r., którą zawarł (wraz z żoną J. B.), działając jako podatnik podatku od towarów i usług. Organ uznał, że ww. transakcja sprzedaży - wbrew argumentacji Skarżącego - nie stanowiła czynności z zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, związanej z wykonywaniem prawa własności, ale została dokonana w ramach prowadzonej przez Skarżącego działalności gospodarczej. Za trafnością powyższej oceny - zdaniem organu - przemawiała ilość transakcji (w 2009 i 2011 r.) oraz charakter podejmowanych przez Stronę działań związanych z obrotem nieruchomościami (wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w związku z planowaną inwestycją polegającą na budowie piętnastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach o nr 40 i 41 usytuowanych w W., wystąpienie z wnioskiem o zatwierdzenie podziału przedmiotowych nieruchomości, a także wybudowanie domów, najpierw w 2009 r. na zlecenie M. s.c. J. B., S. B., P. B., a później w 2011 r. przez firmę P. B.). Okoliczności te - w opinii Dyrektora Izby Skarbowej - jednoznacznie potwierdzały, iż sporna transakcja została dokonana w ramach działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm., dalej: "u.p.t.u.") Organ odwoławczy uznał przy tym, że Naczelnik Urzędu Skarbowego określając Skarżącemu zobowiązanie podatkowe zastosował nieprawidłową 23% stawkę podatku dla opodatkowania dostawy przedmiotowej działki. Powołując się na art. 41 ust. 12 oraz art. 146a pkt 2 u.p.t.u. organ odwoławczy stwierdził, że Skarżący powinien złożyć deklarację dla podatku od towarów i usług i wykazać w niej sprzedaż udziału (1/2) działki nr 40/08 wraz ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym, opodatkowując tę dostawę podatkiem, według stawki 8%, przy czym jako cenę sprzedaży należało przyjąć łączną kwotę sprzedaży nieruchomości gruntowej oraz nakładów poczynionych na wybudowanie domu (wskazanych w umowie sprzedaży).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty