Wyrok NSA z dnia 5 października 2017 r., sygn. I FSK 188/16
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant asystent sędziego Eliza Kusy, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 października 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 524/15 w sprawie ze skargi R. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od R. C. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 20 października 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 524/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę R. C. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z 31 października 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Wnioskodawca zwrócił się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej, wskazując we wniosku, że jest właścicielem nieruchomości składającej się z dwóch działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni 2,4 ha, którą nabył od ojca 27 września 2005 r. na podstawie umowy darowizny. Przedmiotowa nieruchomość stanowi jego majątek prywatny - nie była i nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (komis samochodowy, w związku z prowadzeniem którego wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług). Nieruchomość ta nie była także wynajmowana, ani wydzierżawiana. Wnioskodawca zamierza dokonać podziału geodezyjnego przedmiotowej nieruchomości, a następnie dokonać jej sprzedaży. Dla obszaru, na którym położona jest nieruchomość, nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w związku z czym - aby móc dokonać jej podziału - wnioskodawca wystąpił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, którą uzyskał i zgodnie z którą przeznaczeniem nieruchomości jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Przed wystąpieniem o ustalenie warunków zabudowy wnioskodawca wykonał przyłącze do sieci energetycznej (posadowił skrzynkę) oraz zawarł porozumienie z przedsiębiorstwem wodociągowym o partycypacji w kosztach ewentualnego wybudowania sieci wodociągowej (udział w projekcie realizowany byłby przez spółkę gminną i dotyczyłby nie tylko nieruchomości wnioskodawcy) celem zapewnienia ewentualnych przyszłych dostaw energii i wody do nieruchomości. Ww. działania stanowiły warunek konieczny pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jednocześnie wnioskodawca nie zamierza budować infrastruktury energetycznej, ani sieci kanalizacyjnej, nieruchomość nie została uzbrojona, a wnioskodawca nie zamierza podejmować aktywnych działań mających na celu przygotowanie gruntów do sprzedaży. Sprzedaż nieruchomości została przez niego zlecona pośrednikom, gdyż nie czuje się on kompetentny do prowadzenia działań w tym zakresie. Nie zmierza też podejmować działań o charakterze marketingowym. Celem sprzedaży posiadanego majątku nieruchomego jest jego spieniężenie; w przyszłości wnioskodawca nie zamierza nabywać nieruchomości w celu ich sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty