Wyrok NSA z dnia 21 września 2017 r., sygn. I FSK 2158/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3275/14 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 lipca 2014 r. nr IPPP2/443-371/14-2/BH w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 18 czerwca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3275/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez P. sp. z o.o. z siedzibą w W. interpretację indywidualną Ministra Finansów z 3 lipca 2014 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
P. sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: "spółka" lub "skarżąca") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, z którego wynikało, że prowadzi podstawową działalność gospodarczą w dziedzinie inwestorstwa zastępczego i doradztwa inwestycyjnego na terenie całego kraju, na rzecz podmiotów gospodarczych (krajowych i zagranicznych), inwestujących w Polsce. W ramach podpisywanych umów świadczy przede wszystkim usługi doradcze w zakresie projektów oraz nadzorów inwestorskich inwestycji budowlanych. Usługi polegają na koordynacji inwestycji budowlanych, koordynacji prac budowlanych oraz projektowych, prowadzeniu spraw administracyjnych oraz nadzorowaniu inwestycji.
Wykonując ww. czynności spółka nawiązuje długoterminową współpracę na podstawie umów o świadczenie usług z podwykonawcami. Ze względu na charakter usług podwykonawcy spółki w wielu przypadkach są osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z prowadzeniem przez spółkę działalności na terenie całego kraju, wymaga ona od podwykonawców odbywania wielu podróży służbowych. Świadczą oni usługi na rzecz spółki w swoich siedzibach (biurach), ale również regularnie muszą odwiedzać budowy, które są rozrzucone po całym kraju oraz lokalne biura spółki. Aby ułatwić i umożliwić podwykonawcom odbywanie podróży, spółka zobowiązuje się do udostępnienia podwykonawcom, w celach realizacji prac objętych umową, samochodów osobowych wynajętych od innej spółki. Udostępnione samochody służą jedynie do odbywania podróży służbowych związanych ze świadczonymi usługami na rzecz spółki. Do obowiązków podwykonawcy w tym zakresie należą m.in. prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i przekazanie jej spółce najpóźniej ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca, nieoddawanie do użytkowania samochodu osobom trzecim, w przypadku zniszczenia lub utraty samochodu wpłacenie odszkodowania w wysokości 50.000 zł, utrzymanie samochodu w należytym stanie technicznym, informowanie z odpowiednim wyprzedzeniem o obowiązkowych przeglądach i konieczności przedłużania umowy ubezpieczenia, przestrzeganie przepisów prawa obowiązującego w Polsce, w szczególności przepisów prawa drogowego, zapłata na własny koszt wszelkich mandatów lub innych kar wynikających z naruszenia przepisów, nieholowanie pojazdów, przyczep lub innych przedmiotów, niepozostawianie samochodu bez opieki lub zabezpieczenia, zwrócenie pojazdu w stanie niepogorszonym ponad normalne zużycie, całkowity zakaz używania samochodów w celach prywatnych lub w innych celach niezwiązanych z usługami świadczonymi na rzecz spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty