25.10.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 października 2017 r., sygn. II FSK 2379/17

Stwierdzenie przez organ braku przesłanek ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego w zastosowaniu ulgi podatkowej powoduje, że nie będzie on dysponował wyborem rozstrzygnięcia, a decyzja będzie miała charakter związany. Brak przesłanek oznacza wobec tego konieczność wydania decyzji o odmowie zastosowania ulgi podatkowej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Grzęda (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, , po rozpoznaniu w dniu 25 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Bk 961/16 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia 27 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 15 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 961/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z 27 lipca 2016 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, co następuje.

M. J., reprezentowany przez małżonkę, wystąpił do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. o umorzenie zaległości podatkowych stwierdzonych w trakcie kontroli w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. oraz naliczonych odsetek od tych zaległości. Wskazał nieprawidłowości postępowania kontrolnego i podatkowego w zakresie określenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przekroczenie terminu zakończenia kontroli, interpretowanie przepisów prawa podatkowego zawsze na korzyść organu podatkowego, nieprzesłuchanie J. S. w obecności strony, nieuznanie faktur wystawionych przez R. C., naruszenie zasady dwuinstancyjności, naruszenie zasady czynnego udziału strony w postępowaniu, które jego zdaniem, naruszają zasadę pogłębiania zaufania do organów podatkowych, wynikającą z art. 121 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - dalej jako "O.p."), jak i zasady zaufania obywateli do organów państwa, wynikającej z art. 2 Konstytucji. W oświadczeniu o stanie majątkowym z 9 marca 2016r., jako przyczynę trudności w uregulowaniu zobowiązania podatkowego, wskazał na brak możliwości zarobkowych, wydatki na rehabilitację i sprzęt ułatwiający czynności życiowe małżonki oraz brak zapłaty za wykonane usługi budowlane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne