Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. II FSK 2773/15
Tylko faktyczne zajęcie budynku lub jego części na realizowanie świadczeń zdrowotnych prowadzi do możliwości jego opodatkowania stawką preferencyjną. Zajęcie budynków lub ich części na udzielenie świadczeń zdrowotnych musi mieć bezpośredni związek z tymi świadczeniami, gdyż w przypadku stawek preferencyjnych należy przepis interpretować ściśle. Za takim rozumieniem przepisu przemawia wykładnia systemowa wewnętrzna, z której wynika, że ustawodawca w sposób wyraźny rozróżnia budynki i ich części "związane z", a więc z samym posiadaniem ich przez przedsiębiorcę i budynkami i ich częściami "zajętymi na", co oznacza, że musi istnieć bezpośredni związek i faktyczne zajęcie na usługi świadczeń zdrowotnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędziowie: NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), WSA del. Bożena Kasprzak, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. z siedzibą w I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 166/15 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 11 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 166/15) oddalił skargę S. sp. z o.o. w I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 11 grudnia 2014 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r.
Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że decyzją z dnia 11 września 2014 r. Prezydent Miasta I. określił skarżącej spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości w kwocie 139.440 zł. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia organu, że podatnik w deklaracji błędnie rozszerzył zakres zastosowania preferencyjnej stawki podatku na te części budynków, które nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług zdrowotnych (pomieszczenia zajęte na bazę noclegową, pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, techniczne). Decyzją z dnia 11 grudnia 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji. Zdaniem SKO, tylko faktyczne zajęcie budynku lub jego części na realizowanie świadczeń zdrowotnych daje możliwość jego opodatkowania stawką preferencyjną, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2014 r., poz. 849, dalej także: u.p.o.l.) natomiast pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, socjalne, związane z wyżywieniem czy zakwaterowaniem kuracjuszy, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową właściwą dla budynków związanych z działalnością gospodarczą, gdyż pojęcie "zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych" należy wiązać z bezpośrednim związkiem pomieszczeń budynku z udzielaniem tego rodzaju świadczeń. Stąd nie jest wystarczające do zastosowania tej preferencyjnej stawki - posiadanie tego budynku lub jego części przez podmiot świadczący działalność gospodarczą w zakresie świadczeń zdrowotnych. Organ odwoławczy wskazał, że podstawą ustaleń organu pierwszej instancji była opinia w przedmiocie ustalenia powierzchni budynków i ich przeznaczenia sporządzona przez biegłych: w dniu 3 sierpnia 2012 r., uzupełniona w dniu 7 lutego 2014 r. Kolegium wskazało, że podatnik pomimo wezwań organu pierwszej instancji nie wyjaśnił wielkości zadeklarowanych powierzchni. Po dokonaniu analizy dokumentów ustalono, które obiekty, z jaką datą zostały przyjęte do użytkowania po dokonanych zmianach i w jakim zakresie dokonano zmian w stosunku do stanu poprzedzającego. Biegli w ujęciu tabelarycznym przedstawili poszczególne pomieszczenia znajdujące się w budynkach, zakwalifikowane pod względem sposobu użytkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty