14.11.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2017 r., sygn. I FSK 345/16

Podatnik, który zbywa przedsiębiorstwo wraz z księgami podatkowymi i rachunkowymi, nie przerzuci zaległości na nabywcę.

Gazeta Prawna nr 221/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3514/14 w sprawie ze skargi P. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 września 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2009 r. oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres za marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. Z. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 1 października 2015 r., III SA/Wa 3514/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. Z. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: DIS) z dnia 25 września 2014 r. w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług wysokości zobowiązania podatkowego za miesiące od stycznia do grudnia 2009 r. oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za marzec, kwiecień, lipiec i sierpień 2009 r.

2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przypomniał, że w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania kontrolnego prowadzonego wobec skarżącego, decyzją z dnia 10 czerwca 2013 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego W.-P., po uprzednim wszczęciu postępowania podatkowego w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2009 r., zweryfikował dokonane przez skarżącego samoobliczenie podatku za ww. okresy. Organ I instancji przyjął do rozliczenia wartości podatku należnego wykazane w złożonych deklaracjach VAT-7 i pomijając wykazane w nich kwoty podatku naliczonego określił zobowiązania podatkowe za okresy od stycznia do grudnia 2009 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec, kwiecień, czerwiec i lipiec 2009 r. w kwotach 0 zł. Z uzasadnienia decyzji wynikało, że w toku kontroli podatkowej skarżący nie przedłożył dokumentów związanych z dokonanymi w 2009 r. dostawami i nabyciami. Natomiast całe przedsiębiorstwo związane z prowadzoną przez siebie działalnością pod nazwą "A[...]" oraz dokumentacją księgową i podatkową, skarżący odsprzedał w dniu 24 lutego 2012 r. nabywcy - A. F.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne