Wyrok NSA z dnia 11 października 2017 r., sygn. II FSK 1317/17
Ulgi podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędziowie NSA Tomasz Kolanowski WSA (del.) Bogusław Woźniak (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 11 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Po 951/16 w sprawie ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia 25 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
UZASADNINIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 7 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Po 951/16 oddalił skargę J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia 25 lutego 2016 r. w przedmiocie umorzenia części zaległości w podatku od nieruchomości. Jako podstawę prawną orzeczenia Sąd I instancji wskazał art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a."
Skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wniósł J. C. zaskarżając ten wyrok w całości. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił, na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 P.p.s.a.:
1. naruszenie prawa materialnego, a mianowicie art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) - dalej jako "O.p." poprzez błędną wykładnię i niezastosowanie dyspozycji powołanych przepisów do stanu faktycznego i niesłuszne przyjęcie, że nie zachodzą przesłanki warunkujące udzielenie skarżącemu ulgi w postaci umorzenia w całości zaległości podatkowej, oraz że ważny interes podatnika nie uzasadnia umorzenia zaległości podatkowych w całości i zastosowanie w sposób negatywny instytucji uznania administracyjnego bez dokonania analizy wszystkich przesłanek, o których mowa w tym przepisie, a nadto z pominięciem okoliczności, że skarżący nie ma obiektywnej możliwości uregulowani zaległych należności, otrzymywane świadczenie nie pozwala jemu na spłatę zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami, a stan zdrowia skutecznie uniemożliwia uregulowanie zaległości;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty