14.12.2017 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. I FZ 332/17

Przywrócenie terminu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Izabela Najda Ossowska, , , po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia J. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 607/17 odmawiające J. K. przywrócenia terminu do wniesienia skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z 14 lipca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odmówił J. K. (dalej: skarżący/strona) przywrócenia terminu do wniesienia skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 26 stycznia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że do skargi na wskazana powyżej decyzję skarżący dołączył wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia. W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi skarżący podał, że z informacji pozyskanych od organów podatkowych obu instancji wynika, że decyzja miała zostać odebrana przez jego pełnomocnika w dniu 9 lutego 2017r. Pełnomocnik jednak nie otrzymał przedmiotowej decyzji. O jej wydaniu, pełnomocnik dowiedział się z rozmowy z osobą prowadzącą sprawę w imieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. (dalej: Naczelnik) 19 maja 2017r., okoliczność tę potwierdziła notatka organów podatkowych z dnia 19 maja 2017 r. oraz z dnia 24 maja 2017 r.

W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że w ramach prowadzonej działalności pełnomocnik skarżącego zatrudnia szereg pracowników, wspierających go i zapewniających należyte wykonywanie obowiązków zawodowych. W zakresie odbioru decyzji z systemu ePUAP pełnomocnik, ze względu na brak po jego stronie wiedzy i umiejętności technicznych, umożliwiających mu swobodne korzystanie z komputera i zapewnienie prawidłowego odbioru dokumentów doręczanych przez organy podatkowe od 2016 r. drogą elektroniczną, wyznaczył do tego celu pracownika i powierzył mu obowiązki w tym zakresie. Pracownik ten został przeszkolony z zakresu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "O.p."), dotyczących doręczeń elektronicznych oraz konsekwencji nieprawidłowego doręczenia lub nieprawidłowego odbioru pism. Pełnomocnik, nie posiadając samodzielnej wiedzy technicznej, nie był w stanie przeszkolić pracownika z obsługi platformy ePUAP. W tym zakresie polecił pracownikowi samodzielne doszkolenia na podstawie dokumentacji systemu, opublikowanej w Internecie. Dodano, że szkolenia z zakresu nowelizacji przepisów O.p. dotyczących doręczeń, skupiały się na analizie brzmienia przepisów, a nie funkcjonowaniu systemu ePUAP. Jedynym sposobem na przyswojenie obsługi systemu było samodzielne pozyskanie wiedzy przez pracownika. W celu wyeliminowania ryzyka błędu, pełnomocnik na podstawie wydrukowanej przez pracownika dokumentacji systemu ePUAP, zweryfikował wiedzę pracownika z zakresu działania systemu. Odpowiedzi pracownika wskazywały na biegłość w obsłudze systemu, znacznie przewyższającą wiedzę samego pełnomocnika. Podkreślono, że wyznaczony pracownik od początku 2016r. odbierał korespondencję. Także wyrywkowo pełnomocnik sprawdzał, czy odebrana została cała korespondencja przychodząca na skrzynkę elektroniczną. Ze swoich obowiązków pracownik wywiązywał się dotychczas wzorowo. Nigdy nie zdarzyło się tak, aby nie odebrał korespondencji lub odebrana korespondencja nie została przekazana pełnomocnikowi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne