Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2017 r., sygn. I FSK 2337/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1005/15 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W.) z dnia 16 lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 1200 (słownie: jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 sierpnia 2015 r., I SA/Wr 1005/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę M. M. (dalej: skarżąca, strona) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. (dalej: DIS) z 16 lutego 2015 r. utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej: NUS) z 11 września 2014 r., uzupełnioną decyzją z dnia 15 października 2014 r., w sprawie określenia skarżącej zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r.
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przypomniał, że NUS po przeprowadzeniu postępowania podatkowego w stosunku do skarżącej w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r. ustalił, że w latach 2008-2012 samodzielnie, a także wraz z mężem Z. M. oraz M. L. dokonywała szeregu transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości gruntowych. W odniesieniu do nabytych gruntów skarżąca samodzielnie czy też wraz z mężem, a także z M. L. oraz - na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez skarżącą i M. L. - mężowi skarżącej, podejmowali szereg działań mających na celu przygotowanie działek do zbycia, tj. składali wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, występowali o podział działek, podejmowali działania zmierzające do przebudowy linii napowietrznej oraz przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, składali wnioski o budowę sieci wodnokanalizacyjnej oraz zlecali jej wykonanie. Organ pierwszej instancji ustalił, że już w okresie poprzedzającym zakup nieruchomości małżonek skarżącej podejmował czynności, które miały na celu zmianę przeznaczenia niektórych nieruchomości (gruntów), które następnie razem z małżonką kupował. Złożył bowiem wniosek z 8 lutego 2008 r. o zmianę zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla M.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty