Wyrok NSA z dnia 28 września 2017 r., sygn. II FSK 1164/17
Wniesienie odwołania od decyzji wymiarowych będących podstawą wystawienia tytułów wykonawczych nie powoduje, że prowadzenie postępowania egzekucyjnego staje się niedopuszczalne. Przepis art. 239a Ordynacji podatkowej umożliwia bowiem prowadzenie egzekucji administracyjnej w sytuacji, gdy wydano decyzje nieostateczne, którym nadano jednak rygor natychmiastowej wykonalności. Przepis art. 239a Ordynacji podatkowej stanowi wyraźnie, że decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów u.p.e.a., nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA (del.) Joanna Grzegorczyk - Drozda, , po rozpoznaniu w dniu 28 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Op 479/16 w sprawie ze skargi M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 28 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Op 479/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 28 października 2016 r. w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku przebieg postępowania Sąd administracyjny pierwszej instancji podał, że w rozpoznawanej sprawie sądowej kontroli podlega postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 28 października 2016 r. w części utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia 14 marca 2016 r. w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego, prowadzonego na podstawie własnych tytułów wykonawczych z dnia 11 grudnia 2015 r. w zakresie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do listopada 2010 r. Sąd pierwszej instancji wskazał, że rozstrzygnięcie sprawy sprowadza się do oceny zasadności stanowiska organu o braku podstaw do umorzenia postępowania egzekucyjnego w oparciu o tytuły wykonawcze o numerach od [...] do nr [...] i nr [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty