28.09.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2017 r., sygn. II FSK 2391/15

Decyzje wydawane na podstawie art. 7 ust. 5 pkt 1 u.p.c.c. maja konstytutywny charakter.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Asystent Sędziego Jan Szczygieł, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 68/15 w sprawie ze skargi A. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2) uchyla w całości zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi; 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi na rzecz A. N. kwotę 1.200 (słownie: tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 68/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. N. (dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyrok jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/, dalej "CBOSA".

2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi (przedstawiony przez WSA w Łodzi ):

2.1. Podstawą wszczęcia wobec Skarżącego postępowania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych były ustalenia poczynione w trakcie kontroli podatkowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Skarżącego w zakresie prawidłowości rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. W toku tej kontroli podatnik przedstawił wyciągi bankowe, z których wynikało, że okresie od lutego do czerwca oraz w sierpniu 2012 r. na rachunek firmy K., przelewane były pieniądze przez H. P. Do protokołu z kontroli podatkowej Skarżący oświadczył, że przelewy te były formą pożyczki, gdy firma miała trudności finansowe. Wskazana okoliczność została potwierdzona przez H. P. przesłuchaną w charakterze świadka. Organ podatkowy ustalił, że podatnik mimo obowiązku ciążącego na nim w świetle art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j.: Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.; dalej: u.p.c.c.), do dnia powołania się na zawarcie ww. umowy pożyczki nie zgłosił jej do opodatkowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne