Wyrok NSA z dnia 5 października 2017 r., sygn. II FSK 1202/17
Określony w art. 54 § 1 u.p.e.a. środek ochrony prawnej zobowiązanego, jakim jest skarga na czynności egzekucyjne, stanowi samoistną instytucję postępowania egzekucyjnego. Ma charakter subsydiarny, komplementarny wobec innych środków prawnych i nie może mieć zastosowania do tych przypadków, w których przewidziano inne środki zaskarżenia, jak zarzuty, zażalenie, żądanie wyłączenia rzeczy lub prawa spod egzekucji, czy skargę do sądu powszechnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, Sędzia WSA (del.) Bożena Kasprzak (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 5 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 września 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 738/16 w sprawie ze skargi L. G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 września 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 738/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w J., na podstawie zarządzeń zabezpieczenia z dnia 2 września 2013 r., dla których podstawą sporządzenia była decyzja z dnia 2 września 2013 r. o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego, zawiadomieniem z dnia 18 września 2013 r., dokonał zajęcia zabezpieczającego rachunku bankowego L. G. w [...].
Pismem z dnia 9 października 2013 r. skarżący wniósł skargę na dokonaną czynność zabezpieczającą. Wskazał, że zajęty rachunek bankowy w [...] stanowi własność spółki cywilnej G. [...] L. G. M. D., w której wspólnikami są skarżący i M. D. Zajęty rachunek wchodzi w skład majątku spółki cywilnej i służy jej do prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji zajęto prawa majątkowe stanowiące własność podmiotu nie będącego dłużnikiem w postępowaniu i jako takie nie podlegające zajęciu. Skarżący, uzasadniając skargę, wskazał na art. 778, art. 825 i art. 863 Kodeksu postępowania cywilnego oraz orzecznictwo sądów powszechnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty