Wyrok NSA z dnia 10 października 2017 r., sygn. II FSK 1315/17
Podatnik domagający się udzielenia mu ulgi w postaci umorzenia zaległości podatkowych powinien współpracować z organem podatkowym celem ustalenia wszystkich okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, a zwłaszcza wykazania wystąpienia przesłanek uzasadniających udzielenia tej ulgi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędziowie NSA Jolanta Sokołowska, WSA (del.) Katarzyna Wolna-Kubicka (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 10 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 26 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Ke 624/16 w sprawie ze skargi H.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 30 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. akt I SA/Ke 624/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę H.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 30 września 2016r. o odmowie umorzenia zaległości podatkowej.
1.2 Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy S. z 26 sierpnia 2015 r. w sprawie odmowy umorzenia H.K. zobowiązań pieniężnych w kwocie 442 zł z tytułu I raty podatku za 2016 rok. W opinii Kolegium, organ pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie, zgromadził materiał dowodowy co do sytuacji materialnej wnioskodawcy oraz dokonał odpowiadającej wymogom prawa jego oceny. SKO za prawidłowe uznało wnioski, że posiadane przez stronę gospodarstwo powinno przynosić dochód wystarczający na pokrycie zobowiązań podatkowych. Za słuszną uznało również, ocenę wpływu stanu zdrowia wnioskodawcy na jego możliwości płatnicze zgodnie z którą mimo że stan ten uniemożliwia pracę, to zobowiązany ma możliwość zatrudnienia osoby do prowadzenia gospodarstwa, wydzierżawienia go bądź też sprzedaży. SKO za trafny i przekonujący uznało argument, że skarżący będąc posiadaczem stosunkowo dużego gospodarstwa powinien przewidywać konsekwencje prawnopodatkowe związane z tym faktem. Niegospodarność i zaniechania nie mogą bowiem uzasadniać przyznania ulgi podatkowej. Podkreślił nadto, że uprzednio dokonywane przez organ umorzenia zaległości nie spełniły swojej roli, wnioskodawca wysuwa kolejne żądania, a stan niepłacenia podatku przybiera charakter permanentnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty