Wyrok NSA z dnia 13 października 2017 r., sygn. II FSK 2542/15
Podatek od nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Gliwice od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 1454/14 w sprawie ze skargi P[...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na interpretację Prezydenta Miasta Gliwice z dnia 4 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Prezydenta Miasta Gliwice na rzecz P[...] z o.o. z siedzibą w [...] kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 maja 2015r., sygn. akt I SA/Gl 1454/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: Sąd I instancji) uchylił interpretację indywidualną Prezydenta Miasta Gliwice (dalej: organ interpretacyjny) z dnia 4 września 2014r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że
P[...] sp. z o.o. w [...] (dalej: strona skarżąca lub Spółka) jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej na obszarze gminy [...], składającej się z jednej działki ewidencyjnej ujętej w odpowiedniej (jednej) księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. Na tej nieruchomości posadowionych jest kilka budynków. Spółka rozważa ustanowienie odrębnej własności dwóch (lub więcej) lokali w conajmniej jednym z tych budynków będących jej własnością (z tym że nie jest wykluczone ustanowienie odrębnej własności lokali we wszystkich budynkach). Rozważa również przeniesienie ułamkowej części prawa własności jednego (lub więcej) z tych lokali na rzecz podmiotu trzeciego (nabywcy). W wyniku tych działań, Spółka oraz ewentualnie nabywca stanie się z mocy prawa właścicielem (współwłaścicielem) dwóch (lub więcej) odrębnych lokali i/lub jednocześnie współwłaścicielem w odpowiednich częściach ułamkowych powierzchni wspólnych budynków znajdujących się na tej nieruchomości oraz powierzchni gruntu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty