Wyrok NSA z dnia 5 września 2017 r., sygn. II FSK 2011/15
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA del. Jacek Niedzielski (sprawozdawca), Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Syndyka masy upadłości "D.-B." S.A. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 11 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 1311/14 w sprawie ze skargi Syndyka masy upadłości "D.-B." S.A. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 29 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej za okres styczeń-czerwiec 2012 r. z tytułu podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1.1.Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 11 marca 2015 r. o sygn. akt I SA/Bd 1311/14 oddalił skargę Syndyka masy upadłości "D.-B." S.A. w W. w upadłości likwidacyjnej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z 29 października 2014 r. w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej za okres styczeń-czerwiec 2012 r. z tytułu podatku od nieruchomości.
1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji stwierdził, że decyzją z dnia 15 października 2012 r. Prezydent Miasta B. odmówił stronie umorzenia zaległości podatkowej za okres styczeń-czerwiec 2012 r. w łącznej kwocie 77.384 zł z tytułu podatku od nieruchomości.
1.3. W wyniku rozpoznania wniesionego odwołania (zaskarżonej decyzji zarzucono naruszenie art. 67a § 1 oraz art. 67b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "O.p.") Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy decyzją z dnia 17 stycznia 2013 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
1.4. Po rozpoznaniu wniesionej skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 30 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 190/13 uchylił w całości decyzję organu drugiej instancji oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia 15 października 2012 r. W motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że w sprawie nie rozpatrzono istotnej z punktu widzenia art. 67b O.p. przesłanki, tj. tego czy wnioskodawca miał status "podatnika prowadzącego działalność gospodarczą". W ocenie Sądu stroną postępowania podatkowego jest także Syndyk, którego rolę w tym postępowaniu wyznaczają przepisy Prawa upadłościowego (art. 75, art. 144 § 1 i § 2). Skoro Syndyk dokonuje likwidacji majątku upadłego w celu zaspokojenia wierzycieli przez zapłatę zobowiązań upadłego, to również może on złożyć wniosek o umorzenie odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczki na podatek od zysku upadłego na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 O.p. Konsekwencją utraty przez upadłego prawa zarządu masą upadłości jest utrata przez upadły podmiot legitymacji do występowania w charakterze strony, w postępowaniach dotyczących masy upadłości. Syndyk jest stroną we wszystkich postępowaniach, które mogą wywrzeć wpływ na masę, więc i w postępowaniach podatkowych. Dodatkowo Sąd wskazał, że aby odmawiać pomocy de minimis powołując się na warunki jej przyznania, należy się zastanowić, czy w ogóle w sprawie może być mowa o tego rodzaju uldze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty