30.08.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2017 r., sygn. I FSK 2274/15

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dagmara Dominik-Ogińska, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 sierpnia 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 69/15 w sprawie ze skargi P.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 12 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2009 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. na rzecz P.W. kwotę 1652 (jeden tysiąc sześćset pięćdziesiąt dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej oraz podmiot ją wnoszący

P.W. (dalej: Skarżący) wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 69/15. Wyrokiem tym Sąd oddalił jego skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 12 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za październik 2009 r.

2. Relacja ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji

2.1. Decyzją z dnia 18 sierpnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. dokonał rozliczenia podatku VAT za podany wyżej miesiąc w sposób inny niż wykazany przez Skarżącego w złożonej deklaracji. Decyzję tę utrzymał w mocy Dyrektor IS decyzją zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji.

2.2. Organy podatkowe ustaliły, że: - P. W. wykazywał prowadzenie działalności pod nazwą B. w zakresie handlu złomem i wyrobami metalowymi; - w jej ramach odliczył podatek w kwocie 22.327 zł (od ceny netto 101.486 zł) ujęty w fakturze nr 3/2009 z dnia 2 października 2009 r., którą wystawił P. Z. posługujący się nazwą D.; - jako przedmiot tej transakcji podano sprzedaż (nabycie) grodzic X. o wadze ponad 46 ton; - P. Z. nie prowadził jednak realnej działalności gospodarczej, lecz był tylko tzw. słupem; - w stosunku do jego osoby wydano ostateczną decyzję z dnia 4 czerwca 2014 r., która stwierdzała fikcyjność transakcji z rzeczonej faktury; - Skarżący nie weryfikował tego kontrahenta, ani nie sprawdzał jakości towaru, zaś okoliczności sprawy wskazywały, iż wiedział on o wykorzystywaniu transakcji do popełnienia oszustwa w podatku VAT; - faktura nie mogła stanowić podstawy do odliczenia powyższej kwoty jako podatku naliczonego, gdyż nie odzwierciedlała rzeczywistej dostawy towaru, co uprawniało do zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.; dalej: u.p.t.u.)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne