01.08.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 2646/15

Kto użytkuje budynek bez pozwolenia na użytkowanie, ten zapłaci nie tylko sankcję administracyjną, ale i podatek od nieruchomości.

Gazeta Prawna nr 154/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie: NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), NSA del. Zbigniew Romała, Protokolant Dominika Kurek, po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 1031/14 w sprawie ze skargi J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 15 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 15 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2013 r.

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Decyzją z dnia 12 marca 2014 r., Burmistrz Miasta W. ustalił wobec skarżącego podatek od nieruchomości za 2013 r. w wysokości 9.873 zł, obejmując opodatkowaniem nieruchomości położone w W. przy ul. M. oraz [...], tj.:budynek mieszkalny z piwnicami o pow. 55,32 m2; "Działalność gosp. w budynkach mieszkalnych" o pow. 282,57 m2; "Działalność gosp. w innych budynkach" o pow. 88,52 m2; grunty związane z działalnością gospodarczą o pow. 1.919 m2, drogę o pow. 66 m2. W uzasadnieniu wskazano, że skarżący w ewidencji gruntów i budynków figuruje jako właściciel wskazanych nieruchomości. Zwrócono uwagę, że nieruchomość przy ul. M. nie jest zabudowana, ponieważ na podstawie ostatecznej decyzji Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. stwierdzono nieważność decyzji o zezwoleniu na użytkowanie obiektu w postaci "kiosków gastronomicznych". Burmistrz powołał się też na inne dokumenty organów nadzoru budowlanego, z których wynika wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku, jednakże zauważył, że nie wynika z tego, iż budynek - w którym jest prowadzona działalność gospodarcza - przestał istnieć. Zdaniem Burmistrza skoro sporny budynek istnieje (jego budowę zakończono w 2007 r.) oraz jest dzierżawiony i jest w nim faktycznie prowadzona działalność gospodarcza, to na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r., poz. 613 ze zm. - dalej: u.p.o.l.) podlega opodatkowaniu pomimo tego, że w dalszym ciągu trwają postępowania administracyjne dotyczące pozwolenia na jego użytkowanie. Organ podkreślił, że mając powyższe na uwadze ustalił wysokość podatku od nieruchomości dla podatnika na 2013 rok z uwzględnieniem budynku położonego w W. przy ul. M.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne