10.08.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 178/16

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych Prezydenta Miasta L. oraz "C" sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 września 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 668/15 w sprawie ze skargi "C." sp. z o.o. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta L. z dnia 26 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości 1) oddala skargi kasacyjne, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego między stronami w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 668/15) w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w L. uchylił interpretację Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 26 marca 2015 r. w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.

Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji w wyroku wynika, że spółka we wniosku o wydanie interpretacji przedstawiła następujący stan sprawy: wnioskodawca jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej, składającej się z działki ewidencyjnej ujętej w jednej księdze wieczystej, przy czym na tej nieruchomości posadowionych jest kilka budynków. Spółka rozważa ustanowienie odrębnej własności dwóch (lub więcej) lokali w każdym z budynków, a także przeniesienie ułamkowej części prawa własności jednego (lub więcej) z tych lokali na rzecz podmiotu trzeciego (nabywcy). W wyniku tych działań wnioskodawca i nabywca staną się z mocy prawa współwłaścicielami odrębnych lokali oraz ułamkowych powierzchni wspólnych budynków, znajdujących się na tej nieruchomości, a także użytkownikami wieczystymi gruntu, na których położone są te budynki. W tak zarysowanym stanie faktycznym zadano następujące pytania: 1) Czy w przypadku gdy na nieruchomości posadowionych jest kilka budynków i w każdym z tych budynków ustanowiona zostanie odrębna własność co najmniej dwóch lokali, to podatek od nieruchomości od części budynków stanowiących współwłasność (części wspólnych) oraz od gruntu powinien zostać ustalony według proporcji, w jakiej powierzchnia użytkowa lokali stanowiących odrębne nieruchomości (będące własnością wnioskodawcy) pozostawać będzie do całkowitej powierzchni użytkowej budynków, a w konsekwencji - zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 849; dalej: u.p.o.l.) podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości powinna stanowić łączna powierzchnia użytkowa lokali wyodrębnionych (będących własnością wnioskodawcy) oraz udział w częściach wspólnych budynku w powierzchni gruntu obliczony przy zastosowaniu powyżej proporcji? 2) Czy powyższe zasady ustalania podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości znajdą również zastosowanie w przypadku, gdy własność jednego z odrębnych lokali lub w jednym z lokali zostanie przeniesiony udział w nieruchomości na podmiot trzeci (nabywcę)?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne