25.05.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2017 r., sygn. I FSK 1558/15

To, czy dany podmiot działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga bowiem oceny odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Każdorazowo należy zatem zbadać, jakie środki angażuje sprzedający w celu sprzedaży gruntu. Jeżeli środki te są podobne do tych, które wykorzystują handlowcy, wówczas strona sprzedając grunt, zachowuje się jak handlowiec.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Lu 1116/14 w sprawie ze skargi Z.D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Z.D. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2015 r. w sprawie I SA/Lu 1116/14, ze skargi Z. D. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Z. D. we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów prawa podatkowego podał, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego i jako rolnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zarówno on, jak i jego żona, nie prowadzą działalności gospodarczej. W skład gospodarstwa rolnego wchodziło kilkanaście działek niezabudowanego gruntu ornego, które były nabywane w latach 1997-2008 w celu prowadzenia upraw rolnych. Przez cały czas były one użytkowane rolniczo, nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy, nie zostały na nich dokonane żadne ulepszenia. Na podstawie decyzji Wojewody L. z dnia 10 stycznia 2012 r. działki powyższe zostały podzielone i ich części zostały wywłaszczone pod budowę drogi i stały się własnością Samorządu Województwa L. Decyzji zobowiązującej do niezwłocznego wydania nieruchomości nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Za wywłaszczone działki zostało wypłacone odszkodowanie. Wnioskodawca wskazał, że nie prowadzi działalności gospodarczej, której przedmiotem jest obrót nieruchomościami, nie dokonywał wcześniej sprzedaży działek, nie podejmował też żadnych czynności w celu przygotowania dostawy wymienionych działek przed wywłaszczeniem. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia z VAT i zarejestrował się jako podatnik tego podatku od maja 2006 r. i od tego czasu przedmiotowe działki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych (wcześniej do czynności zwolnionych). Z tytułu ich nabycia Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od chwili wywłaszczenia działki nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne