06.07.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. I FSK 2033/15

Podejmowanie aktywności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u. za pośrednictwem pełnomocnika nie zwalnia mocodawcy, w którego imieniu i na rzecz działa pełnomocnik, od przymiotu bycia podatnikiem VAT w rozumieniu tych przepisów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.), Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 28 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 512/15 w sprawie ze skargi A. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 25 marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. G. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 28 lipca 2015 r. w sprawie I SA/Rz 512/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że A. G. we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług wskazał, iż razem z żoną są na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej właścicielami nieruchomości gruntowych niezabudowanych (cztery działki), których nabycie nastąpiło w latach 2003-2005. Nieruchomości te nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ani gospodarstwa rolnego i pozostają w majątku osobistym małżonków. Przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości nie przysługiwało małżonkom prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie wykonują oni także obecnie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy wykorzystaniu tychże nieruchomości. Małżonkowie mają zamiar zawarcia ze spółką osobową nieodpłatnej umowy użyczenia, na podstawie której spółka dokona inwestycji developerskiej, polegającej na budowie budynków i innych urządzeń, w postaci osiedla domów jednorodzinnych. Małżonkowie pozostaną poza strukturą spółki, nie będą jej wspólnikami, zawrą natomiast osobną umowę w związku z treścią art. 231 Kodeksu cywilnego, na podstawie której przeniosą w przyszłości na spółkę własność przedmiotowych nieruchomości. W związku z treścią art. 231 Kodeksu cywilnego nie będzie możliwe jednorazowe zbycie całości nieruchomości na rzecz spółki, ale przeniesienie własności w trybie tego przepisu będzie następowało stopniowo, w zależności od wysuwanych przez spółkę roszczeń o przeniesienie prawa własności poszczególnych budynków lub urządzeń posadowionych na nieruchomościach. Całość nakładów na budowę budynków lub urządzeń na nieruchomości poniesie spółka, włącznie z nakładami związanymi z procesem budowlanym. Spółka będzie ponadto prowadziła i finansowała, w oparciu o udzielone przez małżonków pełnomocnictwa, m.in. sprawy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, decyzji zatwierdzających projekt budowlany oraz udzielających pozwolenia na budowę, decyzji w sprawie podziału nieruchomości, decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości mieszkalnych posadowionych na ww. nieruchomościach, decyzji o nadaniu numerów porządkowych i oznaczeniu położenia inwestycji prowadzonej na ww. nieruchomościach. Nakłady poniesione przez spółkę w związku z budową budynków lub innych urządzeń będą o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętych na ten cel nieruchomości. Małżonkowie akceptują ponoszone przez spółkę nakłady, ale wolą stron nakłady dokonywane są na rzecz spółki i w jej interesie. Korzyści z inwestycji w postaci dalszej odsprzedaży budynków lub urządzeń posadowionych na nieruchomościach małżonków odnosić ma w przyszłości spółka. Jedyną korzyścią z zawartych przez małżonków ze spółką umów będzie wynagrodzenie z tytułu przeniesienia własności nieruchomości w trybie art. 231 Kodeksu cywilnego. Całość środków uzyskanych ze zbycia działek wejdzie do majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego małżonki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne