31.05.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2017 r., sygn. I FSK 1761/15

Dla pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest konieczne wykazanie, że podatnik - nabywca miał świadomość, że uczestniczy w transakcjach stanowiących nadużycie, lecz wystarczy wykazanie, że mógł, czy też powinien był przewidywać, że uczestniczy w takich transakcjach. Oceny w tym zakresie dokonuje się na podstawie okoliczności towarzyszących tym transakcjom.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 160/15 w sprawie ze skargi K. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 17 grudnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, wrzesień i październik 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 160/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę K.L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 17 grudnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, wrzesień i październik 2009 r.

Krzysztof Lewandowski (dalej: "skarżący") od 25 maja 1998 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, pod firmą Usługi [...]. Czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług jest od 12 stycznia 2005 r. i rozlicza się w zakresie tego podatku, składając deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne.

W toku kontroli podatkowej Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w S. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. o przeprowadzenie czynności sprawdzających w firmie Przedsiębiorstwo M.T. w G., w celu ustalenia prawidłowości i rzetelności transakcji sprzedaży udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi przez ten podmiot dla skarżącego. Z nadesłanego pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. wynikało, że w okazanych przez M. T. ewidencjach sprzedaży prowadzonych w ramach działalności gospodarczej, za okres od stycznia do października 2009 r., nie zostały ujęte faktury VAT potwierdzające sprzedaż usług na rzecz skarżącego. Ponadto wskazano, iż istnieje uzasadnione podejrzenie, że faktury te nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne