Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1388/15
Rzeczą organu interpretacyjnego jest wskazanie, dlaczego w świetle obowiązujących przepisów pogląd wnioskodawcy jest wadliwy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 2005/14 w sprawie ze skargi P. sp. z o. o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 września 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 2005/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ("WSA") oddalił skargę wniesioną przez Skarżącą - P. sp. z o.o. w K. ("Spółka"), na interpretację indywidualną z 15 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w K.
WSA wskazał, iż we wniosku o wydanie interpretacji Spółka podała, że od 2013 r. podstawą działalność gospodarczą związaną z nieruchomościami (PKD 68.10.Z, 68.20.Z, 68.32.Z) poszerzyła o wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek (PKD 77.11). Od listopada 2013 r. na podstawie leasingu operacyjnego Spółka użytkuje samochód osobowy, który przeznaczyła wyłącznie na cele wynajmu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Spółka rozważa przeznaczenie w przyszłości samochodu także na cele związane z wynajmem samochodu oraz do celów związanych z jej pozostałą działalnością lub wyłącznie do pozostałej działalności. O ile będzie wykorzystywała samochód na cele inne niż wynajem, Spółka nie ustali reguł użytkowania samochodu. Spółka wyjaśniła, że zatrudnia pracowników, ale samochód nie będzie wykorzystywany na ich cele prywatne. Kiedy pojazd nie jest wynajmowany, dokumenty i klucze do niego przechowywane są w sejfie, do którego dostęp ma tylko pracodawca. Siedziba Spółki, gdzie prowadzi ona działalność, nie jest miejscem zamieszkania udziałowców. Z samochodu, w celu prowadzenia jej spraw, będą korzystali tylko udziałowcy stanowiący zarząd. Samochód będzie garażowany w siedzibie Spółki lub w wynajętym miejscu i nie jest objęty nadzorem GPS lub innym. Nie będzie prowadzona ewidencja, o której mowa w art. 86a ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej "u.p.t.u.". Spółka złożyła VAT-26 o wyłącznym wykorzystywaniu samochodu do celów działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty