26.04.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1619/15

Określenie działań, jakich podjęcia w konkretnym przypadku można w sposób uzasadniony oczekiwać od podatnika, który zamierza skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT w celu upewnienia się, że dokonywane przez niego transakcje nie wiążą się z popełnieniem przestępstwa przez podmiot działający na wcześniejszym etapie obrotu, zależy przede wszystkim od okoliczności rozpatrywanego przypadku. To na podstawie okoliczności danej sprawy oceniać należy, czy nabywca towarów i usług miał, czy też powinien mieć świadomość, że transakcje stanowią nadużycie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R.. [...] Spółka Jawna z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 3027/14 w sprawie ze skargi R.. [...] Spółka Jawna z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (obecnie: Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W.) z dnia 30 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R.. [...] Spółka Jawna z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 24 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 3027/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. J.C. R.D. Spółka Jawna z siedzibą w W. (zwana dalej: "Spółką" lub "skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 30 listopada 2011 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2006 r.

2. W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że decyzją z 26 sierpnia 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił skarżącej, której przedmiotem działalności była sprzedaż hurtowa i detaliczna obuwia, wysokość zobowiązania podatku w podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2006 r. w sposób odmienny od rozliczenia dokonanego przez Spółkę. Organ ten uznał bowiem, że faktury VAT wystawione przez FHU G. M.S. (dalej zwana "G.") na rzecz skarżącej Spółki nie dokumentują rzeczywistych transakcji dostaw obuwia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne