28.04.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1477/15

W sytuacji, gdy podatnik nabywając towary lub usługi nie jest w stanie przyporządkować tych wydatków do działalności podlegającej opodatkowaniu jak i działalności pozostającej poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług ma zastosowanie uchwała z dnia 24 października 2011 r.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 29 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 264/15 w sprawie ze skargi K - P. O. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz K. - P. O. T. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 264/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę K. - P. O. T. (dalej: wnioskodawca lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z dnia 9 grudnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Wnioskodawca zwrócił się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów związanych zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i niepodlegającymi opodatkowaniu w sytuacji, gdy nie można ustalić bezpośredniego związku z tymi czynnościami. Przedstawiając stan faktyczny wskazano, że wnioskodawca jest stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest kreowanie i upowszechnianie wizerunku Województwa [...] (dalej: Województwo) jako regionu atrakcyjnego turystycznie. Ww. cele statutowe realizowane są przez organizowanie spotkań oraz targów, na których prezentowane są walory turystyczne Województwa. Źródłem finansowania działalności wnioskodawcy jest dotacja podmiotowa i celowa oraz przychody własne uzyskiwane ze sprzedaży usług organizacji promocji regionu. Wnioskodawca jako podatnik VAT wykonuje czynności opodatkowane wg stawki 22% (refakturowanie na uczestników promocji regionu usług wynajmu powierzchni targowych, usług noclegowych i gastronomicznych, usług współudziału w targach, sesjach i projektach turystycznych) oraz czynności niepodlegające przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej: ustawa o VAT (wpływy z czynności statutowych, np. określone statutowo opłaty), nie świadczy zaś usług zwolnionych od podatku. Prowadząc ww. działalność wnioskodawca nabywa towary i usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług., które są wykorzystywane zarówno w zakresie działalności opodatkowanej, jak i szeroko pojętych działań statutowych, bez których działalność gospodarcza nie miałaby miejsca. W zakresie podatku naliczonego dotyczącego wydatków, które są ponoszone bezpośrednio i wyłącznie w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, wnioskodawca korzysta z prawa do odliczenia. Natomiast w odniesieniu do wydatków związanych bezpośrednio i wyłącznie ze zdarzeniami niepodlegającymi przepisom ustawy o VAT podatek naliczony nie jest odliczany. Wnioskodawca nie jest jednak w stanie dokonać wyodrębnienia jako zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną niektórych wydatków (np. czynsz za wynajem biura służącego zarówno nieodpłatnej działalności statutowej, jak i działalności opodatkowanej, opłaty za tzw. media, opłaty telekomunikacyjne, zakup materiałów biurowych, naprawy, serwis i remonty urządzeń w lokalu, zakup wyposażenia i urządzeń i materiałów eksploatacyjnych do nich, zakup usług księgowych, informatycznych, prawnych). W przypadku tych tzw. kosztów mieszanych wnioskodawca korzysta z prawa do odliczania podatku naliczonego poprzez zastosowanie ustalonego współczynnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, a którego wysokość wynosi 23%. Jednakże, zdaniem wnioskodawcy, opierającym się na analizie poglądów piśmiennictwa i orzecznictwa, stosowanie ww. współczynnika proporcji jest nieprawidłowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne