26.01.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. I FSK 943/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 1231/14 w sprawie ze skargi C. P. Sp. z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2009 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od C. P. Sp. z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 8.376zł (słownie: osiem tysięcy trzysta siedemdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 1231/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej p.p.s.a., uwzględnił skargę C. P. Sp. z o.o. (dalej: spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (dalej: Dyrektor Izby Skarbowej lub organ odwoławczy) z dnia 26 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2009 r. i uchylił zaskarżoną decyzję.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

W wyniku przeprowadzonej w spółce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. (dalej: Naczelnik Urzędu Skarbowego lub organ pierwszej instancji) kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego, w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za lipiec 2009 r. stwierdzono m. in. nieprawidłowości w rozliczeniu przez spółkę podatku naliczonego za ww. okres. Ustalono bowiem, że w lipcu 2009 r. spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego wynikającego z 6 faktur wystawionych przez PUH N. [...] (dalej: PUH N.) tytułem dostawy telewizorów. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, przedmiotowe faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało bowiem, że decyzją z dnia 5 stycznia 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. określił ww. kontrahentowi spółki kwoty podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej: ustawa o VAT, z tytułu faktur wystawionych na jej rzecz, w tym w odniesieniu do faktur wystawionych w lipcu 2009 r. Postępowanie przeprowadzone wobec ww. podmiotu wykazało bowiem brak jakichkolwiek dowodów wskazujących na faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej. W rezultacie powyższych ustaleń organ pierwszej instancji decyzją z dnia 13 grudnia 2013 r. określił spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za lipiec 2009 r. w miejsce zadeklarowanej uprzednio kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne