Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. II FSK 2852/16
Przekroczenie terminu procesowego skutkuje bezskutecznością czynności procesowej, czyli takiej czynności, która wywołuje skutki przewidziane przez prawo procesowe. Terminy prawa materialnego są co do zasady nieprzywracalne, a ich przywrócenie jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy taką możliwość przewidują przepisy prawa określające dany termin. Instytucja przywrócenia terminu na podstawie art. 162 § 1 Ordynacji podatkowej ma zastosowanie jedynie do terminów procesowych wyznaczonych stronom; nie ma zastosowania do terminów materialnoprawnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 13 kwietnia 2016 r. sygn. akt I SA/Bk 1217/15 w sprawie ze skargi K. F. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 28 sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o zastosowanie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2016 r. r., sygn. akt I SA/Bk 1217/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę K. F. (dalej jako: "skarżący") na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 28 sierpnia 2015 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o zastosowanie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty