Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2017 r., sygn. II FSK 116/15
Przedmiotowy zakres postępowania interpretacyjnego wyznacza treść wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Organ interpretacyjny jest więc związany merytorycznie zakresem problemu prawnego, jaki zainteresowany przedstawi we wniosku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 września 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 540/14 w sprawie ze skargi J. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2013 r., nr ITPB2/415-184/13/IB w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę J. L. na indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 17.09.2013 r. skarżący podał, że jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wraz ze spółką jawną, inną osobą fizyczną oraz inną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wraz z wymienioną osobą fizyczną zawarł ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością umowę pożyczki, a wynikające z niej zobowiązanie zamierza (za zgodą pożyczkodawcy) nieodpłatnie przenieść na spółkę jawną. Zadał pytanie, czy nieodpłatne przejęcie długu przez spółkę jawną stanowić będzie darowiznę, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn oraz (w przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej) jaka będzie podstawa opodatkowania - zajmując stanowisko, że przejęcie przez spółkę jawną długów jej wspólników nie stanowi darowizny, bowiem osoba zwolniona z długu nadal pozostanie dłużnikiem, tylko nie jako pożyczkobiorca, ale wspólnik spółki jawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty